Як навчити дитини алфавітом. Вчимо алфавіт за правилами

02.07.2016

Як навчити дитини алфавітом. Вчимо алфавіт за правилами

Діти | 14-03-2013, 08:33


Багато батьків задаються питанням, в якому віці знайомити дитину з алфавітом. Родичі, знайомі і педагоги рекомендують різні терміни початку вивчення букв. Хтось вважає, що починати раніше 2-х років не має сенсу, інші попереджають, що після 3-х буде вже пізно. Починати вивчати з дитиною алфавіт доцільно у проміжку від 2 до 4-х років. Орієнтуватися при цьому потрібно в першу чергу на самого дитини.

Підготовка до вивчення з дитиною алфавіту

Не хвилюйтеся, якщо дитина не проявляє інтересу до алфавітом у 2 роки. У цьому віці важливіше прищепити йому любов до читання, показати, що книга-це джерело знань, а також цікавих і повчальних історій. При читанні дотримуйте кілька простих правил:

  • читайте дитині щодня. Дозволяйте йому самому вибирати книгу, казки або вірші для читання;
  • під час читання водіть пальцем від рядка до рядку і дозволяйте перевертати вам сторінки. Звертайте увагу дитини на ілюстрації до тексту, вираз обличчя героїв і інші важливі деталі;
  • не ховайте книги. Якщо дитина має схильність оцінювати літературну цінність твору на зуб, купіть йому книгу з щільними картонними, гумовими або ламінованим листами, і нехай він розвиває свій літературний смак;
  • обговорюйте прочитане доступною для розуміння дитини рівні. Вчіть його відтворювати послідовність подій і стисло переказувати прочитане.

Коли прийде час, дитина сам заявить про свою готовність познайомитися з алфавітом ближче. Почувши питання, яка зображена буква, що написано на вивісці магазину, приготуйте всі необхідні «інструменти», з допомогою яких ви можете ввести дитину в світ букв і символів: магнітну азбуку, буквар, плакат з алфавітом, кубики з літерами.

Існує безліч методик і дидактичних посібників, призначених для навчання алфавітом, однак універсального методу немає. Пам’ятайте, що кожна дитина унікальна, і по-своєму реагує на ті чи інші прийоми навчання і в індивідуальному темпі засвоює інформацію.

В якому віці вчити алфавіт з дитиною


Принцип обліку вікових особливостей. Діти 2 — 4-х років не вміють зосереджуватися на одному об’єкті або діяльності протягом тривалого часу. Тому при навчанні доцільно використовувати ігрові методи, заняття повинні бути цікавими і носити творчий характер. Кілька короткочасних (5 — 10 хв.) занять протягом дня більш ефективні, ніж пара тривалих «уроків», під час яких дитина втомлюється і починає відволікатися.

Необхідно відзначити також обмежені можливості дитини розподіляти увагу на кілька об’єктів відразу, тому оптимально навчати та показувати в день не більше 2 — 3-х літер. Бажано підбирати їх не в алфавітному порядку, а таким чином, щоб дитина могла з перших занять скласти свої перші слова (агов, ах, няв). Рекомендується називати не саму букву, а звук, який вона позначає. Не переходьте до вивчення нових букв, поки не переконаєтеся, що дитина добре засвоїв попередні.

Мотивація — невід’ємна частина процесу навчання. Поясніть, що букви становлять важливу частину людського життя. Покажіть дитині як підтвердження клавіатуру комп’ютера, мобільного телефону, назву вулиці на покажчику. Порада: для маленької дитини складіть казку про зайчика, який хотів піти в магазин, але не вмів читати, не зміг знайти потрібне йому місце і тому потрапив в ряд смішних ситуацій, а потім вирішив піти в школу, щоб навчитися читати.

Ігрові методи: як вчити з дитиною алфавіт

Багато діти не відрізняються сталістю інтересів і періодично відмовляються вчити букви, тому використовуйте переважно ігрові форми навчання. Таким чином, навчання перетвориться на захоплююче заняття.

Флеш-картки. Намалюйте на аркуші формату А4 букву і приклейте поруч 1 — 3 картинки із зображенням предметів, які починаються з цієї букви. Слідкуйте за тим, щоб зображення не привертали до себе багато уваги і не були більше букви за розміром.

Показуючи букву дитині, назвіть її і попросіть його повторити за вами.

1. Розкладіть 3 — 4 картки з літерами на підлозі і запропонуйте малюкові стрибати на букву, яку ви назвете. Заняття, організовані в ігровій формі, де потрібно проявити фізичну активність, завжди викликають жвавий інтерес у дітей.

2. Пограйте з буквами в хованки. Візьміть 3 — 4 картки із зображеннями букв, які ви вивчаєте на даному етапі, і сховайте їх (можна приклеїти їх скотчем на внутрішню поверхню дверцят шафи, зі зворотного боку балконного скла і т. д.), а після — вирушайте з дитиною на пошуки «втікачок».

3. Розвісьте на 2 — 3 дня картки з досліджуваними літерами в тих місцях будинку, де дитина буває найчастіше. Постійно натрапляючи на них поглядом, він буде запам’ятовувати їх візуально.

флеш-картки для вивчення алфавіту

Магнітна абетка. Купіть набір букв на магнітах і прикріпіть їх до металевої поверхні, наприклад, на дверцятах холодильника. Дозвольте дитині пересувати їх на свій розсуд. Магнітна абетка корисна тим, що обмацуючи букву, дитина запам’ятовує її фізичний образ.

1. Розташуйте 4 — 5 вивчених букв в алфавітному порядку, назвіть їх, попросіть дитину повторити, а потім приберіть одну букву і знову назвіть всі, роблячи особливий наголос на зниклої букві. Потім запропонуйте дитині самостійно перерахувати букви разом з тією, що пропала.

2. Змішайте кілька букв і попросіть дитину знайти потрібну вам або, приміром, схожу на будинок, на стілець і т. д.

3. Візьміть одну з магнітних букв як зразок, відкрийте дитячий буквар і попросіть дитину знайти як можна більше таких же букв.

магнітна абетка — вивчаємо алфавіт з дитиною

Підручні матеріали. Влаштуйте день, присвячений досліджуваної букві. Ліпіть її з пластиліну або тесту для ліплення, влаштуйте конкурс кращого малюнку букви, спечіть печиво у формі літери. Складіть її з деталей конструктора, лічильних паличок та інших матеріалів.

Абетка, зроблена своїми руками. Створіть з малюком авторський буквар. Вам знадобляться старі журнали, кольоровий папір, клей і альбом для малювання. Намалюйте і виріжте по контурах вивчену букву і картинки із зображенням предметів, які на неї починаються. Вклейте все це на одну з сторінок звичайного альбому для малювання. Дитина прийде в захват від зробленої своїми руками книги, і з нетерпінням буде чекати наступних занять, щоб заповнити свій альбом. А згодом можна буде з гордістю продемонструвати його бабусі і дідуся.

Йдучи таким нехитрим порадам ви легко навчіть свого малюка алфавітом.

Короткий опис статті: вчити Багато дітей не відрізняються сталістю інтересів і періодично відмовляються вчити букви, тому пропонуємо вам скористатися простими ігровими формами навчання. Стаття про те, в якому вооз алфавіт, навчити, дитина

Джерело: Як навчити дитини алфавітом. Вчимо алфавіт за правилами

Також ви можете прочитати