Бісер Miyuki, майстер-клас для початківців

19.08.2015

Про що говорять у кав’ярні
Бісер Miyuki — майстер-клас для початківців

Майстер-клас для початківців (коротка версія).

Автор: Олена Артемова

Відомо, що японський бісер Miyuki Delica має особливу бочкоподібну форму, яка ідеально підходить для плетіння в техніці пейот (або по-нашому мозаїка). Мені найбільше подобається плести пейотом об’ємні елементи, з них виходять дорогі, вишукані і в той же час непомітні прикраси. Цей майстер-клас не претендує на унікальність і не розкриває ніяких авторських секретів. Дуже багато матеріалів по цій темі можна (і потрібно, якщо Ви всерйоз захопилися бісероплетінням)) знайти в інтернеті, на тематичних сайтах. Але мені все-таки хочеться поділитися, якщо не всім, що знаю про пейоте, то, принаймні, основами. Думаю, цей майстер-клас більше орієнтований на «» новачків у бісероплетінні, на підлітків або для спільного творчості батьків з дітьми.

Ми підемо від простого до складного, і послідовно зробимо наступні об’ємні елементи: трубочку, колечко, намистину і зірку. Раджу тим, хто вже пробував плести в техніці пейот, пропустити першу частину майстер-класу, і зупинитися на тих елементах, які плести, ще не пробували. Пояснення і фотографії я буду доповнювати спостереженнями (не буду називати їх радами) з власного досвіду, корисними чи не дуже.

Бісер Miyuki, майстер-клас для початківців

1) Отже, визначимося з матеріалами: у нас є бісер Miyuki Delica (один, два, або декілька кольорів), голка — у Delica велика дірочка, але я за звичкою зазвичай працюю з тонкими голками 10 або 12 розміру. Нитка, волосінь або мононитка — таке питання може виникнути, якщо Ви в перший раз взялися за голку. Для бісероплетіння підійде дуже міцна нитка, не дуже товста волосінь і не дуже тонка мононитка (товщина 0,18 — 0,20 і для волосіні і для мононитки), у всьому іншому вибір залежить від власних уподобань та звичок. Для плетіння трубочки краще всього підійде волосінь — деталь буде досить жорсткою і краще тримати форму.

2) Візьмемо одну намистинку і закріпимо її (деякі беруть окрему «кріпильну» бусинку, зав’язують на неї нитку, а в кінці роботи розв’язують і знімають, а нитку закріплюють на виробі) — можна зробити вузлик і пропустити його в намистину, а якщо Ви, як і я, плетете на волосіні, можна просто пропустити волосінь через намистину двічі, а закріпимо все в кінці роботи. Наберемо десять намистинок (або більше, але кількість повинна бути парна — для спрощення роботи, адже ми за замовчуванням «новачки»:)) (рис.1)

3) Починаємо роботу — беремо ще одну намистину і протягуємо голку в другу бусинку з кінця. (рис.2) Наступну бусинку ставимо на місце, продевая голку в четверту намистину, і так через одну до самого кінця. (рис.3)

4) В наступному ряду повторюємо весь попередній пункт. (рис.4). Оскільки кількість намистин у нас парне, замислюватися ні про що не треба), просто плетемо полотно потрібну нам кількість рядів. З досвіду — 10 рядів досить щоб зробити тонку щільну трубочку з отвором 1мм. (рис.5) Кількість рядів має бути парним. В даному випадку я зробила трубочку більш широкої — 18 рядів. (якщо питання все-таки виникла — 18 рядів це 9 намистинок зверху і 9 знизу:))

5) Отже, найскладніша частина — зшивання трубочки (і це теж дуже просто:)). Звертаємо наше полотно в трубочку — якщо намистини не зістикувалися, значить, втратили один ряд. (рис. 6) Зшиваємо полотно, використовуючи намистинки першого ряду, не забуваючи трохи натягувати волосінь, щоб всі намистинки встали на свої місця — місця зшивання не повинно бути видно (рис. 7-8). Пройшовшись голкою до кінця, для надійності повертаємося у зворотний бік (вузлик на першій бусини можна розв’язати, якщо він кидається в очі, а волосінь обрізати). Закріплюємо волосінь вузликом між намистинами і ховаємо його у намистину. Раду — не відрізати нитку відразу ж за бусинкою з вузлом, пройдіться на кілька бусинок вперед (для надійності можна зробити ще один вузлик і ще пройтися вперед), відрізайте, добре натягуючи нитку, тоді її кінець сховається в намистинках.

6) Перший декоративний елемент готовий. Потренуйтеся кілька разів і у Вас буде досить намистин для намиста, браслети або сережок). Можу гарантувати, що, зробивши кілька разів кожен елемент з цього майстер-класу Ви підкорите мозаїчну техніку і зможете легко створити намистину будь-якої форми без всяких схем.

Бісер Miyuki, майстер-клас для початківців

1) Регулювати форму в пейоте можна двома способами — збільшенням і зменшенням намистин або використанням намистин різного розміру. Це колечко ми зробимо без додавання намистин — використовуючи бісер різного розміру: Miyuki 15/0, Delica11/0, Matsuno 11/0 (Delica має особливу форму, так що будь-який інший бісер 11/0 за розміром відрізняється від неї) і трохи крапель (або бісеру 8/0, або будь-якого іншого, який опиниться під рукою, або можна обійтися тільки Delica і зробити тоненьке колечко). Нитка, волосінь або мононитка — в даному випадку я б порекомендувала нитка або мононитка, так як зайва жорсткість і щільність нам не потрібна — вона забезпечується самою формою.

2) Набираємо Miyuki 15/0 бісером 30-40 намистин, парну кількість (30-40 намистинок — це колечко з внутрішнім діаметром близько 1 см, так що менше брати не варто — буде складніше плести).

Робимо одинарний вузлик і прибираємо його в намистину (потрібно бути уважним, так як бісер дуже дрібний, можливо, доведеться взяти голку потоньше) (рис.1)

3) Плетемо по колу, див. попередню частину — бусинку через намистину, в кінці кола протягуємо голку через дві намистини, щоб вийти на наступний ряд. Всього рядів буде 12, включаючи перші два, які складають набрані спочатку бусинки. Плетемо 3 ряд — я почну відразу бісером Delica (рис. 2-3).Щоб кільце вийшло більш об’ємним, можна додавати розмір більш плавно, і зробити цей ряд Miyuki 15/0. Ряди 4-5 будуть Delica (рис. 4-5).

4) Продовжуємо збільшувати розмір намистин, 6 ряд — ми зробимо бісером Matsuno, 7 ряд — бісером Matsuno і краплями (рис.6-7). Це буде центральним — від нього ми підемо на інший бік і вниз, симетрично змінюючи матеріали у зворотний бік — 8 низку — Matsuno (рис.8), 9-11 ряд — Delica, 12 ряд — 15/0 бісер (рис 11-12). Починаючи з 9 ряду (рис.9) в процесі роботи, періодично стягаємо нитка, допомагаючи пальцем встати бусинкам на місце і формуючи зворотний бік (рис.10).

5) В цей раз зшивання кільця буде по внутрішньому колу і може здатися досить складним. Перш ніж зшивати, уважно придивіться до стиках між намистинами. Найскладніше — дістати голкою необхідну намистину (і не зламати голку:)), тому не намагайтеся просмикнути відразу дві намистини, беріть по одній підходячи з різних сторін, акуратно стягуйте нитку в процесі (рис.13)

6)Практично готове кільце (рис.14)залишилося тільки закріпити нитку, зробивши вузлик — раджу не робити вузликів у дрібному бісер, проведіть нитку до більш великого бісеру, зробіть вузлик між намистинами, заховайте його в бусинку — все як у попередній частині.

3. Обплетена намистина.

Бісер Miyuki, майстер-клас для початківців

1)В цій частині майстер-класу ми вивчимо, як регулювати форму збільшенням і зменшенням намистин. Я пропоную Вам зробити нестандартний варіант оплетенной намистини (нестандартний порівняно з тими варіантами майстер-класів, яких Ви можете знайти в інтернеті). Мені намистини подобаються не тільки красою, але й своєю простотою — я натренировалась їх робити за 20 хвилин). Для намистини нам знадобиться не тільки бісер Miyuki Delica, але трохи Miyuki15/0 бісеру, і звичайно сама намистина для обплітання, пластикова, скляна, дерев’яна і т. д. — в даному випадку ідеально підходить намистина діаметром 0,9-1 см (якщо Ви взяли намистину побільше, доведеться додатково додавати намистинки і ряди). Нитка, волосінь або мононитка — у свій час, перепробувавши всі варіанти, рекомендую тільки нитку, причому дуже міцну (наприклад, Nimo), так як в процесі роботи її доведеться постійно натягувати, мононитка нерідко не витримує, а волосінь не дає бісеру плавно облягати намистину.

2) Набираємо 8 намистин 15 розміру і робимо вузлик (рис.1)

2 ряд — по одній бусинки між двома як на малюнку (рис.2)

В 3 ряду трохи полегшимо собі роботу і додамо відразу по три намистинки вже з Delica (можна розділити це додаток на два ряди, але принципово від цього нічого не змінюється, так що мені подобається додавати саме так) (рис.3)

4 ряд ми знову додаємо намистини в чотирьох кутах — над Delica попереднього ряду, і вводимо в малюнок Delica між кутами (рис.4). Відкрию невеликий секрет — дуже зручно натягувати бісерну одежинку на намистину, коли намистину є за що тримати. Можна взяти пін або будь шматочок жорсткої дроту, насадити нашу заготовку з 4 рядів разом з бусиною і круглогубцями (або будь-яким іншим підручним інструментом) закруглити кінці — щоб було зручно тримати.

5 ряд — ставимо за бусинки між доданими минулого ряду намистинками, все інше — Delica(рис.5-6)

3)З 6 по 12 плетемо по колу, як навчилися в попередній частині, можна залишити бусинку одноколірної, можна придумати простий малюнок, в даному випадку ну вже зовсім простий:) (рис.7-13) Не забуваємо трохи стягувати нитку і пальцем як би допомагати натягувати бісерну шапочку на намистину, до 12 ряді бісер вже повинен щільно обтягувати намистину і не спадывать.

В даному варіанті кількість рядів розраховано точно, але якщо у Вас намистина іншого розміру, то кількість рядів (а також кількість рядів з додаванням намистин) може змінюватись. Уважно стежте за тим, коли доплетете до середини намистини (рис. 10) — це можна простежити візуально і прикинути кількість рядів.

4)В 13 ряду ми повертаємося до наших кутах і йдемо у зворотному напрямку — по кутах намистинки 15 розміру (рис. 14)

14 низку — 2 намистинки 15 розміру (рис.15)

15 низку — найважливіша деталь в цій частині майстер-класу — зменшення. Але насправді це дуже просто — протягуємо нитку без бісеру між двома бісеринками 15 розміру, стягаємо, в інших місцях плетемо як зазвичай (рис.16)

16 низку — чергуємо в плетінні 15 бісер і Delica, над двома стягнутими намистинками у нас Delica(рис.17)

17 низку — це кінцеві намистинки — вставляємо по 2 — сумарно отримали 8, стягаємо ниткою по колу і закріплюємо (рис.19-20)

Бісер Miyuki, майстер-клас для початківців

1) Якщо розглянути фото зірки, може здатися, що це складний елемент. Це не так — він складається з декількох дуже простих елементів — квадратів. Плести по колу ми вже вміємо, залишилося лише дізнатися, як робити кути і з легкістю зробимо квадрати.

Візьмемо бісер двох кольорів — щоб було легше працювати з кутами, нитка або мононитка і голку 10-12 розміру

2) перший ряд складається з чотирьох намистин (неважливо який ви виберете колір для першого ряду, далі кути я буду виділяти жовтим бісером). (рис.1)

2 ряд — так само як і в обплітанні намистини — намистинки між намистинами (рис.2)

3 ряд — додаємо по два намистинки жовтим бісером (рис. 3)

4 ряд і далі — додаємо по 2 намистинки у кожному кутку, в інших місцях плетемо звичайним чином через намистину. (рис. 4-6) У мене всього 8 рядів, але в залежності від того, якого розміру ви хочете зірку, кількість рядів може бути будь-яким. Ви помітили, що ближче до 8 ряду наша заготовка почала злегка загинатися — це якраз те, що нам потрібно для зірки (рис 7). Але якщо ви хочете зробити квадрат (особливо великий) краще скористатися для кутів більше дрібним бісером або додавати намистинки в кутах не в кожному ряду, а через ряд.

Відкладемо нашу першу заготовку, і зробимо ще чотири таких же квадратика.

3) Якщо покрутити наші гнуті квадратики і спробувати їх скласти, ви легко зрозумієте, як їх потрібно зшивати, щоб зірка.

Але перш ніж зшивати елементи, нам необхідний ще один додатковий ряд. Візьмемо одну з заготовок і зробимо на ній додатковий ряд, не додаючи намистин в кутах (рис.8). В даному випадку я хочу щоб в середині зірка була велика дірочка, тому в двох протилежних кутах прошиваю взагалі без бісеру (перевірили: у двох кутках по одній бісеринці, у двох — ні однієї, рис. 9)

4) Зшиваємо таким же чином, як і в попередніх постах. Візьмемо дві деталі, одна з яких з додатковим поруч і починаємо зшивати (зверху або знизу — тобто з краю або з центру зірки, як зручніше) — я почала зверху (рис. 10). Пройшовши до кінця. не забудьте вийти голкою на край елемента, на якому ще немає додаткового ряду, і зробити додатковий ряд (рис. 11-13)

Пришиваємо наступну деталь (рис.14-15) Дійшовши до вершини променя, не забудьте пройтися ниткою через верхню бусинку (рис. 16-17)

Зшиваємо з двох сторін, але не зшиваємо дві сторони зірки між собою — фігура повинна бути об’ємною (рис.18) Ось готова велика частина роботи, зшиті три частини (рис.19)

Зшиваючи залишилися дві частини, думаю можна обійтися тільки фотографіями, тільки нагадаю, що потрібно робити додатковий ряд з тієї сторони, де ви пришиваете наступну частину (рис.22-25).

5) Для більшого об’єму і пружності зірку можна набити ватою або синтепоном (або іншим матеріалом) — це можна зробити через зазор перед завершенням зшивання останніх деталей. Я все — таки вирішила зробити цю зірку плоскою і пришила маленькі грановані намистини в центрі (мал. 26). Останній можливий штрих — вденем колечко або спеціальний … у намистинку на вершині променя і у нас вийшов кулон.

6)Останнє примітка — елементи, які ми вивчили, відкривають нам масу можливостей: зшиваючи квадрати (або трикутники які плетуться аналогічним чином можна отримати найрізноманітніші геометричні фігури.

5. Доповнення і бонус.

як доповнення, я хотіла б запропонувати колажі з майстер-класу, який можна завантажити і використовувати замість схем (якщо виникне необхідність).

І невеликий бонус — хочу поділитися з вами схемами-шаблонами, за якими можна змоделювати малюнок або просто підглянути порядок збільшення намистин для різних фігур. Ці шаблони не мої, вони взяті з книги Джулії Претл, але вільно гуляють в мережі інтернет.

Бісер Miyuki, майстер-клас для початківців

Бісер Miyuki, майстер-клас для початківців

Бісер Miyuki, майстер-клас для початківців

Бісер Miyuki, майстер-клас для початківців

Все. Сподіваюся, що моя робота буде корисною. Бажаю всім удачі у всіх творчих починаннях!

Короткий опис статті: бісероплетіння майстер клас

Джерело: Бісер Miyuki — майстер-клас для початківців

Також ви можете прочитати